DOLAR 32,5038 % 0.08
EURO 34,7826 % -0.12
STERLIN 40,2943 % -1.04
FRANG 35,7169 % 0.28
ALTIN 2.499,53 % 0,61
BITCOIN 2.081.419 0.217

İnternet alışverişine Ak Parti’den ayar: Görseldeki ürünü satmayana ceza!

Yayınlanma Tarihi :
İnternet alışverişine Ak Parti’den ayar: Görseldeki ürünü satmayana ceza!

AK Parti sıraları, internet üzerinden yapılan alışverişlerinde vatandaşın aldığı ürünlerin internet sitesinde gösterilen görsellerden farklı çıkması ya da kalitesiz olması gibi şikayetlerin yoğunlaşması üzerine, e-Ticaret Kanununda önemli değişiklikler yapmak için teklif sunmaya hazırlanıyor.

İnternet alışverişine Ak Parti’den ayar: Görseldeki ürünü satmayana ceza!

AK Parti kurmayları ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinin birlikte gerçekleştirdikleri toplantılarda, vatandaşlardan gelen şikâyetler ve talepler konuşuldu.

E-Ticaret Kanunu’nun yeniden inceleme altına alındığı toplantılarda internet üzerinden alınan ürünlerin kalitesiz veya görselde gösterilen üründen farklı ürünlerin çıkması, teslimatta yaşanan sorunlar ve satışı yapılan ürünün tanıtıcı reklamlarında yapılan aldatmalarla ilgili gelen şikayetler masaya yatırıldı.

Toplantı sonrasında: vatandaşların en çok, satın alınan ürünün görseldekiyle aynı olmaması konusunda şikâyetler geldiği belirtildi.

FİRMALARA AĞIR CEZALAR GELİYOR

Toplantı sonrasında edinilen bilgilere göre, şikayetlerin farklılığına göre para cezası veya daha ağır yaptırımların getirilmesi planlanıyor.

Yapılacak düzenleme ile ürünleri satan firma ya da kişilerin sorumluluk alanlarının neler olduğu belirlenecek.

Toplantılarda internet üzerinden yapılan alışverişlere ilişkin dava süreçleri de değerlendirildi.

AK Parti temsilcileri, dava süreçlerinin kısalması için de E- Ticaret Kanununda bir düzenleme yapılabileceğini ifade ettiler.

“ESNAFI KORUYACAK ÇALIŞMALAR ÜZERİNDEYİZ”

Yapılan açıklamaların yanı sıra esnafı koruyacak adımların da atılması gündeme geldi.

Esnafın mağaza için ödediği kira ücretleri, eleman ücretleri ve diğer giderlerinin internetten satış yapan firmalara göre daha fazla ödüyor olması nedeniyle bu konuda da bir düzenleme yapılabileceği söylendi.
AK Parti kurmayları “Bu konuda da çok fazla şikâyet alıyoruz. Hem esnafı koruyacak hem de internet üzerinden yapılan satışlara bir düzenleme getirecek çalışma üzerindeyiz” dedi.

GÖRSEL BAŞKA ÜRÜN BAŞKA

İnternet alışverişleri için şikayet ve önerilerin yer aldığı bir rapor hazırlandığını söyleyen AK Parti temsilcileri “Vatandaşlar en çok reklamdaki ile sipariş verilip gelen ürünün aynı olmadığından şikayetçi.

Vatandaş ‘Görsel gayet iyi ama gerçek ürünle alakası yok.

Piyasadan bu ürünü çok daha ucuza alabilirdim’ diyor. Hem bu şikayetler hem de pandemi sebebiyle internet satışlarının artması bu kanunu yeniden ele almayı zorunlu kıldı. Çözüm önerilerini ortaya koyacağız.

Piyasanın beklentilerine de uygun olacak. Şu anda birrapor hazırlıyoruz. Raporun ardından atacağımız adımlar daha da netleşecek” diye konuştu.

SATIŞLARDA ARACI HİZMET SAĞLAYANLARA YENİ SORUMLULUKLAR

İnternet üzerinden yapılan alışverişleri de kapsayan Tüketici Kanunu’nda düzenlenen mesafeli sözleşmelerle ilgili aracı hizmet sağlayıcılarına yeni sorumluluklar getirilmesi de masada.

Bu düzenlemeye göre, sağlayıcılar, tüketicilerin talep ve bildirimlerini iletebilmelerine ve takip edebilmelerine elverişli bir sistem kuracak.

Aracı hizmet sağlayıcıları, tüketiciye ön bilgilendirmenin yapılmasından, teyidinden ve ispatından ön bilgilendirmede yer alan hususlar ile reklamlarında yer alan bilgilerin uyumlu olmasından ve ispatından sorumlu olacak.

(Türkiye Gazetesi)

Urla Haber

YORUM YAP