DOLAR 28,9705 % 0.05
EURO 31,8268 % 0.14
STERLIN 36,7898 % 0.12
FRANG 33,1774 % 0.14
ALTIN 1.900,62 % -0,04
BITCOIN 1.099.811 -0.076

Urla’ya yapılan Cami için Urlalılar “yerine okul, hastane, yurt yapılabilirdi”

Yayınlanma Tarihi :
Urla’ya yapılan Cami için Urlalılar “yerine okul, hastane, yurt yapılabilirdi”

Urla’ya yapılan ve sembol eserlerden biri haline gelecek olan cami inşaatında çalışmalar mevsim şartları itibariyle hız kazandı. Belediye Başkan v. Kaymakam Murtaza Dayanç’ın hayırseverlerle birlikte ziyaret ettiği Rüstem Mahallesi’nde yaptırılan caminin inşaatı devam ediyor.

Urla’ya yapılan Cami için Urlalılar “yerine okul, hastane, yurt yapılabilirdi”

Bugün cami inşaatını Kaymakam ve hayırseverler yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi alırken sosyal medyada Cami yapımı ise tartışmalara neden oldu. Caminin mimarisinin yanı sıra cami yerine vatandaşlar ihtiyaç olan farklı şeyler yapılarak da “hayr” işlenebilirdi dedi.

CAMİ URLALILARI İKİYE BÖLDÜ

Sosyal medyada gündem konusu olan Cami yapımı sonrası ilçe halkının büyük bir bölümü bu duruma tepki gösterdi.

Sosyal medyada camii yerine yurt, okul, fabrika gibi yerler yapılsın diyenler çoğunluktayken, mimari anlamda da eleştirilen inşaata yetkililer ise duyarsız kaldı.

Sosyal medyada yapılan bazı yorumlar şöyle;

“Bizim millet hayır deyince akla cami geliyor ve camiye gidenlerin onlara dua edeceklerini sanıyorlar. Oysa ki ecdad zamanında cami ihtiyacı hesaplarken sabah namazında cemaat camiye sığmazsa yeni cami yapmaya izin verirdi. Bu arada minarelerin şekli gittikçe kilise çanlarına benzetiliyor…. Hayırsever güzel insanlar yurt okul yada fabrika yapsanız inanın sevabı daha çoktur, cennet ve cehennemi yaratmak inanın insanoğlunun elinde Allah yolunuzu bahtınızı açık etsin.”

“Cami yapacağına öğrenci yurdu yapsaydı çok daha iyiydi bence binlerce öğrenci evsiz kira ödeyecek durumda değil. İbadeti her yerde yapabilirler ama öğrenciler sokakta kalamaz”

“Gereksiz yatırım. Ovanın ortasına cami yaptılar. israf dinimizde en büyük günahtır.”

“Mümin ailesi cami yapacaklarına urla devlet hastanesi ne bir çocuk bölümü açsalardı inan daha çok dua alırlardı.”

“Cami yerine okul yapsalardı bilhassa meslek lisesi ve donanımı çok daha hayır işlerdi bence…”

“Çok çirkin bir Arap mimarisi örneği… Urla’ya hiç yakışmadı. Okullarımızda halen 35 40 kişilik sınıflar var o camilere bir ramazan birde bayram namazında doluyor yazık.”

“Sadece cuma ve bayram namazı için bu kadar masraf haramdır musrifliktir. Ben çocukken ilk okulu camide okudum. Namaz vakti teneffüs olurdu diğer saatler okul olarak kullanılırdı. Böyle bir sistem geliştirilmesi ne iyi olurdu. Hem tasarruf olur ,hem de müsriflik sona ererdi. Düşünüyorum da biz 50 yıl önce bu sorunu çözmüşken şimdi 50 yıldan fazla geri gitmişiz. Kimse inancımı sorgulamasın ben ve Allah kalbimi biliyorum.”

“Maşallah çok güzel Bir cami oluyor. Bu Ezanlar-ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli diyor istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy”

“Keşke o yapılsaydı bu yapılsaydı demek ne kadar bilmiyorum. Herkes gönlündeki hayrı yapabilir. Urlamızda yaşayan bir çok hayırsever insanlar var belki onlarda okul hastane yurt yaparlar. Hiç kimsenin bunu eleştirmeye hakkı olduğunu düşünmüyorum. Nerden biliyoruz ki bu kişinin o yerlere de yardım etmediğini… Allah hayrınızı kabul etsin”

VE ASIL SORU BU CAMİİ BİTTİĞİNDE SABAH NAMAZINDA KAÇ SAF OLACAK?

“Değerli arkadaşlar insan inşa etmeyi insan iyha etmeyi ihmal eden her bina okulda olsa, camide olsa, konferans salonu da olsa israftır”

Urla Haber

YORUM YAP