DOLAR 32,5037 % 0.16
EURO 34,7668 % 0.11
STERLIN 40,6028 % 0.35
FRANG 35,6439 % 0.12
ALTIN 2.488,63 % 1,07
BITCOIN 2.089.662 3.429

Yeni Galileo uyduları için İtalya’da yapılan atomik saatler

Yayınlanma Tarihi :
Yeni Galileo uyduları için İtalya’da yapılan atomik saatler

Yeni Galileo uyduları için İtalya’da yapılan atomik saatler… Leonardo, Nerviano’daki (Milano) fabrikalarında, İkinci Nesil uyduların teknolojik kalbini üretecek.

Yeni Galileo uyduları için İtalya’da yapılan atomik saatler

Avrupa, uydu navigasyon hizmetleri alanında uzun zamandan beri özerkliğini kazanmıştır. ABD “Gps” ağından “yardım” aldıktan sonra, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa uyduları takımyıldızı “Galileo” güvenilirliğini kanıtladı. Ve şimdi, operasyonel ömürlerinin sonunda fırlatılan, şu anda Dünya yörüngesinde bulunanların yerini alması gereken ikinci neslin uyduları hazır.

Galileo ağının uyduları, onları amaçlanan yörüngelerde doğru bir şekilde tutan bir dizi aparat olmadan ve Avrupa’nın her köşesinde navigasyon hizmetleri için sürekli kontrol çalışmalarını yürütmelerine izin veren teknolojik bileşenler olmadan çalışamazlardı. Sadece arabalarda bulunan cihaz değil, aynı zamanda uygun alıcı ile donatılmış herhangi bir taşıma aracı için.

Bu bileşenler arasında “atomik saatler”, sayılar ve eller ile ilgisi olmayan aparatlar vardır. Bunlar, yer hizmetlerinin konumu için mutlak hassasiyet sağlayabilen hidrojen cihazlarıdır (bugüne kadar dünyanın en iyisi olarak kabul edilirler).

Ve bu kez, ilk nesil uydulara gelince, onları yapan İtalyan endüstrisidir.

Leonardo, Nerviano’daki (Milano) fabrikalarında Galileo’nun uydularının teknolojik kalbi olan PHM (Pasif Hidrojen Maser) atom saatlerini üretecek. İkinci nesil. İlk uydular, son yıllarda, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından edinilen ve Fransız Guyanası’ndaki Kourou üssünden fırlatılanlar arasında, “Soyuz” tipi bir Rus taşıyıcı roketi tarafından yörüngeye yerleştirildi. Bir sonraki, yeni ve güçlü Avrupa Ariane 6 roketi ile fırlatılabilir: bunlar, üretimi zaten başlamış olan 12 uydu. Leonardo, Galileo’nun önemli bir ortağıdır ve hidrojen atom saatlerini yapmanın yanı sıra, programın uzay ve karasal bölümlerine belirleyici bir katkı sağlar:On iki ikinci nesil uydudan altısı Thales Alenia Space tarafından inşa edilecek, Telespazio ise Fucino Uzay Merkezi’nde tüm sistemin kontrol merkezlerinden birine ev sahipliği yapacak.

Ama ne hakkında? Leonardo’nun PHM’si uzay uygulamaları için şimdiye kadar yapılmış en doğru atom saatidir, her üç milyon yılda bir saniyelik bir hata biriktirir.

Galileo’nun zeminde yaklaşık 30 cm’lik bir hassasiyete sahip üstünlüğünün en önemli unsurlarından biridir. Galileo’nun ilk nesli için 70’in üzerinde saat üzerinde çalıştıktan sonra Leonardo, her yeni uydu için iki usta sağlayacaktır. İlk 12 ünite 2023’te teslim edilecek.

Bu başarıdan gurur duyuyoruz, gezegenimizde ve bir gün ayda veya Mars’ta uydu navigasyonu için her zamankinden daha performanslı, kompakt ve hassas saatler geliştirmek için sürekli çalışıyoruz “- dedi Leonardo’nun İş Alanı Alanı Başkanı Giovanni Fuggetta Elektronik Bölümü.

Nerviano fabrikasında üretilen yeni atom saatlerinin inşası için Leonardo, gelişimlerine ayrılan alanın üretim kapasitelerini artıracak, iki korumalı oda, iki harici termo-vakum, saatlerin saklanması ve saklanması için bir alan ile genişletecek. ve bir tanesi, altı haftada bir iki saatin üretilmesini sağlamak için elektronik kartların test edilmesi ve entegrasyonuna adanmıştır. Yaklaşım, hedefleri arasında endüstri 4.0’ın geliştirilmesini amaçlayan “Yarın Ol – Leonardo 2030” stratejik planı doğrultusunda, üretimin verimliliği ve sürdürülebilirliği lehine atıkların en aza indirilmesine dayanmaktadır.

Geleceği, ayrıca sistemlerin dijitalleştirilmesi ve yapay zekanın kullanımı yoluyla.

Dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcı, herkesin ücretsiz olarak erişebildiği doğru konumlandırma ve navigasyona güvenmek ve hava, deniz ve demiryolu taşımacılığı güvenliği, bankacılık, enerji, sigorta, telekomünikasyon sektörleri, turizm ve tarım gibi hizmetler için Galileo verilerini zaten kullanıyor. Galileo ayrıca arama ve kurtarma hizmetlerini iyileştirmeyi de mümkün kılacak ve denizde, dağda veya çölde yardıma ihtiyacı olanları bulmak için gereken süreyi 10 dakikanın altına indirecek. Devlet kurumları ve güvenlik operatörleri için kontrollü erişime sahip iki şifreli sinyale sahip olacak.

Avrupa’nın diğer uydu navigasyon sistemlerinden bağımsızlığını sağlamanın yanı sıra, yapay zeka, insansız hava araçları, akıllı mobilite ve yenilikçi İnternet hizmetleri gibi teknolojilerin gelişimini hızlandırarak Avrupa endüstrisinin rekabet gücünü de destekleyecektir.

Urla Haber

YORUM YAP