DOLAR 28,9919 % 0.23
EURO 31,2252 % -0.16
STERLIN 36,3918 % -0.22
FRANG 32,9603 % -0.25
ALTIN 1.866,62 % -1,07
BITCOIN 1.287.567 1.999

Pazar hijyenik değil! Vergi kaçırılıyor! Pis kokuyor! Dayanç ne diyecek?

Yayınlanma Tarihi :
Pazar hijyenik değil! Vergi kaçırılıyor! Pis kokuyor! Dayanç ne diyecek?

Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Birol Aydınhan Urla Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan pazaryeri ile ilgili adeta Murtaza Dayanç‘a ateş püskürdü.

Pazar hijyenik değil! Vergi kaçırılıyor! Pis kokuyor! Dayanç ne diyecek?

Açıklamasında Aydınhan, ”Urla Kaymakamı ile yaptığım görüşmede, şehit ve gazi ailelerine doğrudan yardım edileceğini öne sürerek 2018’de kurulan Anadolu Avrasya Gazi ve Şehit Aileleri Derneği’nin talebine izin verildiğini aktardı. Kaymakam Bey’in şehit ve gazi yakınlarına yardım hassasiyetini değerlendirip izin verdiğini öğrendim. Fakat Kaymakam Bey’e de bunun çok doğru olmadığını anlattım.” dedi.

BİZZAT GÖZLEM YAPTI

Başkan Aydınhan burada vergi kaçırıldığını da ifade ederek yetkili makamları göreve davet etti. Aydınhan bu hususta ise “Pazara bizzat gözlem ve alışveriş için geldim. Burada ne fiş kestikleri var, ne satılan gıda ürünlerinin Tarım Bakanlığı’ndan izinleri var. Su yok, temizlik yok, hijyenik koşullar oluşturulmamış. Etraf nahoş kokularla kaplanmış. Seyyar satıcı koşullarından daha kötü koşullar var. Dernek yetkilileri burada değil. Burada alışveriş yaptım, fiş kesmediler. Buradan Vergi Dairesi’ne ihbarda bulunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

BAĞIŞLAR SORGULANMALI

Dayanç’ın şehit ve gazi yakınlarına yardım yapılacağı için izin verdim dediği pazar yerinde şuan var olan esnafların yardımları nerelere nasıl ulaştırdığı kontrol edilmeli…

Aydınhan bu konuda da “Satış yapmak için Urla’ya gelen vatandaşlar stand başına derneğe ücret ödediklerini belirttiler. Bu gelirlerin yasal yollarla derneğe aktarılması gerektiğine inanıyorum. Urla esnafımızın ve halkımızın da haklarının korunması gerekir. Pandemi döneminde darbe gören esnafımıza bir darbe de bu yolla vurulmaktadır. Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak geçimini bu şekilde vergisiz algısız elde eden, halk sağlığını düşüncesizce tehdit eden bu çadırlara zabıta, vergi ve Tarım İlçe memurları ile gerekli denetimlerin yapılmasını ve kaldırılmasını talep ediyorum”  dedi.

MURTAZA DAYANÇ NE DİYECEK?

Eleştirilerin odağında olan bu pazarın kurulması için izin veren Dayanç’ın, esnafların başkanı Aydınhan ve Urla’da uzun yıllardır esnaflık yapan kişilere ne diyeceği merak ediliyor. Kamuoyu ve esnaflar Dayanç’tan açıklama bekliyor.

Urla Haber

YORUM YAP